Üzeyir Lokman ÇAYCI : ÖĞENDİRE
4 pages
Turkish

Üzeyir Lokman ÇAYCI : ÖĞENDİRE

-

Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres

Description

ÖĞEN D İR E Dostlarını, Arkadaşlarını, Ve akrabalarını gütmek çok kolay… Al eline öğendireni Gelişigüzel dürt onların bir yerlerine… Aşağıla Baskı yap, tehdit et, cezalandır… Arzu ettiğin gibi davransınlar! Sevmediklerinle, hoşlanmadıklarınla Kessinler ilişkilerini Senin dilediğini yapsınlar ! Bütün bunlar Tatmin olman içinse eğer Gerine gerine «Oh… » de! Bakalım Rahatlayabilecek misin? Hâlâ huzursuzsan Kusurlarını kabul et Özür dile Adam gibi çık ortaya! İstersen Sorgulamaya kendinden başla Al eline öğendireni Dürt bir yerlerine Hırslarını kontrol et Bencilliklerini irdele Tahammülsüzlüklerine bir ad koy Tabularını yık Sevgi melekelerini canlandır Yazdıklarını ve konuştuklarını gözden geçir Kasıntılarını parçala Adam gibi çık ortaya! Biliyorsun Kabalıklar çiçeklerle karşılanmaz Bir an için de olsa Kendini karşındakilerin yerlerine koy Farklılıklar içinde yaşamaya alış Bakışlarını değiştir Dostlarının kalplerini kırma! Gülümseyerek yaklaş insanlara Örnek kişiliğinle Adam gibi çık ortaya! Arkadaşlarınla İlişkilerini gözden geçir Davranışlarını düzelt! Tek yönlü fedakarlıklar bekleme Onlardan... İçi boş sözlerle çevrendekileri suçlama Kusuru önce kendinde ara! Adam gibi çık ortaya! Bütün bunlardan sonra Belki bir gün Elindeki öğendireyi Atmak geçebilir içinden O zaman Duygularını canlandır Al eline kalemini Şiirler yaz Dostluğunu şaha kaldır Nefretini... Ve bencilliğini bir kenara at!

Sujets

Informations

Publié par
Publié le 16 septembre 2016
Nombre de lectures 9
Langue Turkish
ÖĞEN
D
İR
E
Dostlarını, Arkadaşlarını, Ve akrabalarını gütmek çok kolay… Al eline öğendireni Gelişigüzel dürt onların bir yerlerine… Aşağıla Baskı yap, tehdit et, cezalandır… Arzu ettiğin gibi davransınlar! Sevmediklerinle, hoşlanmadıklarınla Kessinler ilişkilerini
Senin dilediğini yapsınlar ! Bütün bunlar Tatmin olman içinse eğer Gerine gerine «Oh… » de! Bakalım Rahatlayabilecek misin? Hâlâ huzursuzsan Kusurlarını kabul et Özür dile Adam gibi çık ortaya!
İstersen Sorgulamaya kendinden başla Al eline öğendireni Dürt bir yerlerine Hırslarını kontrol et Bencilliklerini irdele Tahammülsüzlüklerine bir ad koy Tabularını yık Sevgi melekelerini canlandır Yazdıklarını ve konuştuklarını gözden geçir Kasıntılarını parçala Adam gibi çık ortaya!
Biliyorsun Kabalıklar çiçeklerle karşılanmaz Bir an için de olsa Kendini karşındakilerin yerlerine koy Farklılıklar içinde yaşamaya alış Bakışlarını değiştir Dostlarının kalplerini kırma! Gülümseyerek yaklaş insanlara Örnek kişiliğinle Adam gibi çık ortaya!
Arkadaşlarınla İlişkilerini gözden geçir Davranışlarını düzelt! Tek yönlü fedakarlıklar bekleme Onlardan... İçi boş sözlerle çevrendekileri suçlama Kusuru önce kendinde ara! Adam gibi çık ortaya!
Bütün bunlardan sonra
Belki bir gün Elindeki öğendireyi Atmak geçebilir içinden O zaman Duygularını canlandır Al eline kalemini Şiirler yaz Dostluğunu şaha kaldır Nefretini... Ve bencilliğini bir kenara at! Ulu orta Dostlarına baskı yapmayı bırak Sevilmeyen biri olma Adam gibi çık ortaya.
Üzeyir Lokman ÇAYCI Paris, 01.01. 2009
¤
Ne dediler? ¤ Turgay Tezcanlı Konu: Öğendire 07 Temmuz 2010 Çarşamba Yeni yetişen neslin(köyde yetişenleri hariç) bu kelimenin ne anlama geldiğini bildiklerini sanmıyorum, belki Tarım ve hayvancılık üzerine eğitim almış olanlar bilir, Öğendireyi…. Çift hayvanlarını dürterek yürütmek, sabanda biriken çamur ve pislikleri temizlemekte kullanılan bir ucunda imbal adı verilen çivi, diğer ucunda çekel adı verilen üçgen biçiminde yassı küçük bir temizleme demir yaprağı bulunan uzun deynektir öğendire. Türkiyemizde, yörelerimize göre de değişik şivelerle kullanılır. Misal: (Beyköy *Şarkikaraağaç -Isparta; Güllüce *Gümüşhacıköy -Amasya; Taşpınar *Aksaray -Niğde; Doğanbey *Beyşehir -Konya) [öndere] : (*Terme -Samsun) [örende] : (Erenköy, Kartal, Kümbet -Eskişehir) [övendere] : (*Kemalpaşa -İzmir) [övendire] : (İlyaslı -Uşak; -Kırklareli) [urgandere] : (Kadıobası *Güdül -Ankara) [ürendire] : (*Mudurnu -Bolu) [üvendire] : (*Mudurnu -Bolu; Yeşilova *Aksaray -Niğde) [üyren] Zaman zaman posta kutumuza,hiç tanımadığımız kimselerden, bazen iyi, bazen de kötü iletiler alırız, çoğunu da hoşgörü ile karşılarız. Bu Öğendire iletisi bana geleli epey bir zaman oldu, çok beğendiğim için ,saklamıştım……. Üzeyir Lokman Çaycı
kardeşimizle tanışmıyoruz ama lütfetmiş Paris'den göndermiş, kendisine buradan teşekkür ediyorum. Sizlerle paylaşmak istedim bu güzel öğretiyi.. ¤ ¤ 09 Temmuz 2011 Konu: Öğendire Fransa’dan tüm okuyucularımıza anlamlı bir şiir var. Üzeyir Lokman ÇAYCI beyefendinin şiiri ÖĞENDİRE anlayana... Kamu Gazetesi
¤
¤ 26 Şubat 2012 Konu: Öğendire Merhaba Üzeyir Lokman Çaycı Şairim, İnanın önce bende bir iki dakika düşünmek zorunda kaldım. Tamam, bende köyde doğmuş biriydim. Ama şehir kültürüyle yetişmiş ve kaynaşmış olan biriydim. ÖĞENDİRE, ne demekti? Şair neden bu adı tercih etmişti. Şiiri okumak, en iyisi, diyerek dizelerinizde gezindi gözlerim. Ve anladım ki, ÖĞENDİRE çift sürerken öküzleri dürtmekte kullanılan ucu sivri değnekmiş… Hani, öküz tarlayı süren çiftçiye zorluk çıkarttığında sahibi tarafından dürtülürmüş. Bunu da ÖĞENDİRE ile gerçekleştirirmiş. Öğrendikten sonra yeniden dönüşler yaptım dizelerinize. Ne çok katıldım size bilseniz. Öğendire ne demek, daha da büyük bir metal sopayla enikonu falakaya yatırmak gerek. Yaratıcı zekanızı kutluyorum şairim. Sanat ruhunuzdaki, kaleminizdeki esinleriniz bol olsun. Elinize, yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim paylaşımınıza. Selam ve saygıyla Emine Pişiren
Yer aldığı yayınlar : ¤ 00 Şubat 2009 Tay Dergisi, Sayfa : 24, Karabük, Türkiye