dm809602_BG.indd
24 pages
Bulgarian

dm809602_BG.indd

-

Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres
24 pages
Bulgarian
Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres

Description

Европейска комисия Започни на чисто! Какво да правим и да не правим за един по-зелен свят dm809602_BG.indd 1 22/09/08 14:16:1222/09/08 14:16:12 Започни на чисто! 1 •› Увод 3 •› Енергия 8 •› Въздух 12 •› Вода 16 •› Земя Europe Direct е услуга, с чиято помощ може да намерите отговори на всички ваши въпроси за Европейския съюз Нов телефонен номер за безплатно избиране: 00 800 67 89 10 11 Огромен обем допълнителна информация за Европейския съюз може да намерите в Интернет. Информацията е достъпна през сървъра Europa (http://europa.eu). Каталожни данни са дадени в края на публикацията. Люксембург: Служба за официални публикации на Европейските общности ISBN 978-92-79-05203-3 © Европейски общности, 2008 Възпроизвеждането е разрешено с посочване на източника. Отпечатано в Белгия - Отпечатано на рециклирана хартия Здравейте! Казвам се Джифи. Позволете да бъда ваш гид в тази брошура и да ви помогна да започнете на чисто! dm809602_BG.indd 2 22/09/08 14:16:1422/09/08 14:16:14 Увод Какво става? Някой прави ли нещо Човешката дейност в модерния свят се отразява на нашата по проблема? природна среда. През последните 50 години положението се влоши чувствително – глобално затопляне, намаляване на Със своята политика ЕС успя да облекчи в значителна степен биологичното разнообразие, експлоатация на природни натиска върху околната среда.

Informations

Publié par
Publié le 14 juin 2013
Nombre de lectures 15
Langue Bulgarian

Extrait

md08G._B0296 1  ddin0/ 8  412/290
а
Европейск
К
а
к
в
о
 
:16:12
комисия
 
и
 
м
н
 
а
д
п
 
а
д
и
в
а
р
а
 
 
з
и
н
е
д
п
р
е
 
и
м
а
в
т
я
 
н
в
с
е
з
е
л
п
 
-
о
md0869
Започни на чисто!  1 •›  Увод  3 •›  Енергия  8 •›  Въздух  12 •› Вода  16 •› Земя
20B_.Gnidd   2
Europe Direct е услуга, с чиято помощ може да намерите отговори на всички ваши въпроси за Европейския съюз
Нов телефонен номер за безплатно избиране: 00 800 67 89 10 11
Огромен обем допълнителна информация за Европейския съюз може да намерите в Интернет. Информацията е достъпна през сървъра Europa (http://europa.eu). Каталожни данни са дадени в края на публикацията. Люксембург: Служба за официални публикации на Европейските общности ISBN 978-92-79-05203-3 © Европейски общности, 2008  Възпроизвеждането е разрешено с посочване на източника.
Отпечатано в Белгия - Отпечатано на рециклирана хартия
Здравейте! Казвам се Джифи. Позволете да бъда ваш гид в тази брошура и да ви помогна да започнете на чисто!
22/09/08   14:16:14
dm8096
Увод  
Какво става? Човешката дейност в модерния свят се отразява на нашата природна среда. През последните 50 години положението се влоши чувствително – глобално затопляне, намаляване на биологичното разнообразие, експлоатация на природни ресурси, растящи планини от отпадъци, все по-интензивно използване на химикали … всички тези проблеми могат, колкото и да е тъжно това, да застрашат околната ни среда. Но замисляме ли се дори за минутка защо се случва всичко това? Кой е отговорен? Като европейски граждани, ние действително сме загрижени за околната си среда, но сме склонни да виним другите – например индустрията или правителството. Често забравяме, че самите ние също оказваме силно въздействие върху природата – чрез начина ни на живот или с нещата, които правим. Правейки верния избор в ежедневните неща, можем да превърнем нашето влияние върху природата в благоприятно за нея. Малките промени в ежедневните ни навици, взети заедно, могат да имат огромен положителен ефект за околната среда.
02_BG.indd   3
Някой прави ли нещо по проблема ? Със своята политика ЕС успя да облекчи в значителна степен натиска върху околната среда. Националните правителства взеха сериозни мерки в изпълнение на европейското законодателство. Опазването на околната среда стана основен приоритет почти във всички политически области. Индустрията също поставя околната среда сред основните си приоритети и въвежда мерки за енергийна ефективност и опазване на природата. Но своята роля имат не само ЕС, националните правителства и индустрията. На първо място, като европейски граждани, ние също можем реално да допринесем за значително намаляване на екологичния натиск.
22/09/08   14:16:15
овпе ечвогто онвоп онро  иеенеддеи еквсмрцаниоф аовяиз  на денеогичеколн. _BG.9602   4inddmd082092/8 /014  1::661
Увод
Какво можем реално да направим? С малките неща, които правим в ежедневието, заедно оказваме огромно въздействие върху природата. Правейки правилния избор – у дома, на работното място или в супермаркета – всеки от нас може да допринесе много за облекчаване на бремето, което стоварваме върху природата. Ето защо разработихме Екологичния инструментариум (Environmental Toolkit). Той ще ви помогне да промените навиците си, да опазвате околната среда и да започнете на чисто! Какво представлява Екологичният инструментариум? Екологичният инструментариум ще ви помогне с някои малки промени на навиците си да направите много. Той включва еко-викторината на Джифи. От нея ще разберете част от нещата, които трябва да правите и да не правите, за да водите екологично отговорен начин на живот. Инструментариумът включва и базата Toolkit Database, където ще намерите още
2
Защо да го прилагам? Погледнете нещата така: ако например решим да пътуваме с кола вместо с влак, произвеждаме средно до 30 пъти повече емисии на СО 2 . Когато оставяме електронните си уреди в режим на готовност (standby), вместо да ги изключим изцяло, те продължават да консумират енергия и сметката ни за ток се увеличава с 10% годишно. Излиза, че можем да направим нещо, просто като променим някои дребни неща от ежедневието. Изискват се минимални усилия, но те носят отличен ефект. И така, кога започвам? Вече започнахте! Прочитането на тази брошура ще ви помогне да промените навиците си, по-добре да опазвате околната среда и да спестите доста пари!
md0896
Енергия 
От началото на 20-ти век температурите на Земята се покачват бързо – средно с 0.6° за света като цяло и с 0.95° в Европа. Темпът на глобално затопляне вече достигна 0.2° на десетилетие – много бърза промяна в исторически план. Последствията от това затопляне вече се чувстват и се очаква да стават още по-осезаеми с по-нататъшното покачване на температурите. Климатичната промяна е явление, за което все повече слушаме и четем всеки ден. Но какво всъщност означава тя? И защо се променя климатът ни? И на следващо място, можем ли да направим нещо срещу тези явления? СО 2 и други парникови газове (ПГ) възникват естествено и заедно с други фактори запазват топлината на планетата ни. Без тях средната температура на Земята щеше да е с 30° по-ниска. Обаче човешките дейности, например отопляване на
20_BG.indd   53
домакинства, гледане на телевизия или каране на коли, изискват енергия, а тя се добива чрез изгаряне на изкопаеми горива – процес, при който се отделя СО 2 . Заради тези допълнителни ПГ Земята се загрява неестествено и именно това е глобалното затопляне, чието всеобщо проявление е климатичната промяна. Сега тази теза се потвърждава от повечето световни експерти по климата. Индустрията в ЕС (включително енергетиката) произвежда 48% от всички емисии на ПГ. Транспортният сектор генерира 21%, а земеделието – 10%. Останалите 17% от парниковите емисии реално се произвеждат от домакинствата и малките фирми. Но ние имаме дял и в емисиите на другите сектори – например само домакинствата използват 30% от консумираната в ЕС електроенергия, а половината емисии в транспортния сектор идват от леките автомобили!
220//980   14:16:16
dm8096
4
Някои факти  В Европа средногодишният брой бедствия причинени от метеорологични или климатични фактори, като бури и наводнения, през 90-те години на миналия век се е увеличил двукратно в сравнение с предишното десетилетие. През последните 100 години нивото на моретата около Европа се е увеличавало с 0.8 до 3 мм средногодишно. Очаква се покачването през настоящия век да се ускори 2 до 4 пъти. Снежната покривка в северното полукълбо е изтъняла с 10% в сравнение със средата на 60-те години. Прогнозира се, че три четвърти от глетчерите в швейцарските Алпи ще се стопят напълно до 2050 година. Протокола от Киото Съгласно Протокола от Киото на ООН, който е ратифициран от 148 страни и влезе в сила през февруари 2005 г., до 2012 година 36 индустриализирани държави трябва да намалят или ограничат емисиите си от парникови газове средно с 5 до 8 процента спрямо нивата от 1990.
Енергия
20_BG.indd   6
Европейската програма за промените в климата През 2000 година ЕС стартира Европейска програма за промените в климата. Мерките по тази програма имат за цел да подпомогнат държавите-членки за икономично и ефективно намаляване на парниковите емисии в изпълнение на задълженията им по Протокола от Киото. В рамките на тази програма, ЕС разработи и въведе Схема за търговия с СО 2  емисии на междуфирмено ниво: на всяка държава-членка се предоставя определено количество емисии на въглероден двуокис за разпределяне между индустриалните фирми, които на свой ред могат да продават и купуват емисии помежду си с цел намаляване на разходите по спазване на законодателството. Схемата обхваща почти половината от емисиите на въглероден двуокис в ЕС. Програмата предвижда и над 40 други мерки. Някои от тях са: целеви показатели за използване на енергия от възобновяеми източници; стандарти за енергийната ефективност на нови сгради; доброволен ангажимент от производителите на леки автомобили, които предлагат продукцията си в ЕС, за намаляване съдържанието на СО 2 в изгорелите газове и т.н.
22/09/08   14:16:16
md0869
Как мога да икономисвам енергия? Много са начините, по които можете да икономисвате енергия, без да променяте драстично установените си навици. Джифи събра няколко полезни съвета, а повече може да научите от Инструментариума: Гаси лампите! У дома много от нас имат навика да оставят лампата да свети, когато излизат от стаята. Колкото повече електричество използваме, толкова повече изкопаеми горива се изгарят, за да се произведе това електричество и съответно повече СО 2  емисии се отделят в атмосферата. Ако гасим само пет лампи вечерно време, сметката ни за електричество ще олекне със средно 60 евро за една година!
Друг начин за икономия на енергия е да закупим енергоспестяващи крушки – те са пет пъти по-икономични. Енергоспестяващите крушки са малко по-скъпи, но допълнителният разход се възвръща добре благодарение на това, че консумират по-малко енергия и се сменят по-рядко – средно те са 10 пъти по-дълготрайни.
Енергия
20B_.Gnidd   7
5
Енергоспестяващи битови уреди! Средно 25% от електропотреблението в едно домакинство се дължи на хладилниците. Енергия се губи, когато оставим вратата отворена, ако не размразяваме хладилника редовно или поставяме топли храни в него. Всеки 3 милиметра скреж в хладилника увеличават консумацията на енергия с 30%. Ако смятате да купувате нов хладилник, изберете такъв, който се размразява автоматично. Стремете се у дома да използвате битови уреди от клас А съгласно задължителния европейски етикет за енергийна ефективност. Например една перална машина от клас А консумира два пъти по-малко електроенергия от стандартна пералня.
22/09/08   14:16:16
dm8096
6
Суши прането на простора! Естественото сушене на дрехи е най-доброто, което можем да направим: не изисква енергия, а и не поврежда дрехите! Ако задължително трябва да използвате сушилня, първо центрофугирайте дрехите добре и после настройте сушилнята на средно, а не на силно сушене. Препълнената или непълна машина също консумира повече енергия. Освен това, редовно проверявайте филтъра – това също е важно за енергийната ефективност. Намали термостата! Около 60% от енергията, която консумират домакинствата в Европа, се използва за отопление на домовете. Ако намалим термостата само с 1%, изобщо няма да усетим разликата, но ще намалим сметките си за електричество със 7% годишно.
Енергия
02_BG.indd   8
Изолирай жилището си! Постарайте се жилището ви да е добре изолирано. Например двойните стъкла намаляват загубите на топлина с до 20% и се изплащат средно за 6 години. Има и някои елементарни мерки за намаляване загубата на топлина от дома например затваряне на завесите през зимата или проветряване на помещенията само за няколко минути, което осигурява достатъчен приток на свеж въздух. Има еластични кожуси, с които лесно може да изолирате бойлера. Постави капак! Когато готвите в тенджера, поставяйте капака. Така се икономисват 60 до 70 процента от енергията, необходима за приготвяне на храната. Значителни икономии се постигат и с тенджери под налягане. А когато кипвате вода за чай, нека да е само толкова, колкото ви е нужна.
22/09/08   14:16:17
dm809602_BG.indd   9
Никакъв standby – изключи напълно! Не оставяйте телевизори, видео и DVD уредби, компютри и стерео касетофони в режим на готовност (standby). Когато не зареждате мобилния си телефон, извадете зарядното устройство от контакта. Изключвайки напълно уредите, ще икономисате до 10% от сметките си за електричество. Общата консумация на ток при режим standby в домакинствата е почти колкото цялото годишно потребление в Белгия!
22/09/08   14:16:17
dm8096
Въздух
Днес почти 80% от европейците живеят в урбанизирани територии. Интензивното движение в големите градове и по пътищата има много тежки последствия за качеството на въздуха и съответно за здравето ни, причинявайки заболявания на дихателната система и алергии. Законодателството на ЕС и на държавите-членки направи много за борбата със замърсителите на въздуха като серен двуокис, олово, азотни окиси, въглероден окис и бензин. Например в сравнение с 1990 година емисиите на серен двуокис в страните от ЕС-15 намаляха с 60% , а тези на азотни окиси – с 21%. Независимо от това, качеството на въздуха продължава да създава проблеми. Особено опасни замърсители са праховите емисии и озонът непосредствено над земната повърхност. Счита се, че през 2000 година праховите емисии са били причина за преждевременната смърт на 348,000 европейци, а надземният азот – на 21,000. Средната
02_BG.indd   10
продължителност на живота в Европа е намаляла средно с 9 месеца. Отрицателните последствия от замърсяването на въздуха в Европа ще бъдат до известна степен туширани от сегашните политики срещу този вид замърсяване, но ще останат сериозен проблем в бъдеще, ако не бъдат взети допълнителни мерки. Освен емисиите на въглероден двуокис, автомобилният транспорт причинява тежки замърсявания на въздуха. Въпреки че производителите на автомобили осигуриха значително намаляване на емисиите, произвеждайки по-икономични коли, броят автомобили по пътищата се увеличава с всеки изминал ден и шосейният транспорт остава един от най-големите замърсители.
22/09/08   14:16:18
dm8096
Прахови и озонови  емисии Прахови емисии се отделят основно при горивни процеси, но също и от газообразни замърсители като азотни окиси (NOx) и летливи органични съединения (ЛОС). Източници на ЛОС са нефтохимическата индустрия, бензинът, автомобилите, разтворителите за бои и редица битови продукти. Има и естествени източници на ЛОС, например иглолистните гори. Азотни окиси се отделят при изгарянето на изкопаеми горива, тоест от двигатели с вътрешно горене и електроцентрали.
Как да помогна, за да дишаме чист въздух? Може би е трудно за вярване, но действително можете да помогнете за изчистването на въздуха от прах и замърсители, докато шофирате към работа или училище, използвате нагревателни уреди или климатици и дори докато миете прозорците. Ето няколко полезни съвета в тази връзка: Въздух
02_BG.indd   11
9
Озонът е газ, отделян при нефтохимическата реакция между две групи вещества, а именно летливи органични съединения (ЛОС) и азотни окиси, под въздействието на слънчева светлина и топлина. Именно заради това нивото на надземния озон се увеличава през летните месеци и причинява редица здравословни проблеми (дразнене на гърлото и очите или затруднения с дишането, особено сред уязвимите групи като астматици, деца и възрастни). За разлика от това, наличието на озон в стратосферата предпазва живите организми на Земята от опасните ултравиолетови лъчи на слънцето.
Защо не купуваме местни стоки? Транспортирането на стоки със самолет от единия край на света до другия генерира 200 до 400 тона ПГ повече от превозването им с камион на 50 км. През съответните сезони опитайте да се храните с местни продукти: те са добри за здравето ви, много по-вкусни са и при превозването им не се отделят толкова много ПГ.
22/09/08   14:16:19
  • Univers Univers
  • Ebooks Ebooks
  • Livres audio Livres audio
  • Presse Presse
  • Podcasts Podcasts
  • BD BD
  • Documents Documents