Cestovanie v Európe 2006
19 pages
Slovak
19 pages
Slovak
Le téléchargement nécessite un accès à la bibliothèque YouScribe
Tout savoir sur nos offres

Description

Ces2006Európska úniatoepvóruaEnvieCestovanie v Európe v roku 2006Európska únia sa rozprestiera na kontinente Európa od polárneho kruhu až po Stredozemné more a od západného pobrežia Írska až po východné hranice Cypru. Je to bohatá tapiséria krajinných útvarov od skalnatých pobreží po pieskové pláže, od úrodných pastvín po suché planiny, od jazier a lesov po polárne tundry.Obyvatelia Európy so svojimi rôznorodými tradíciami, kultúrami a jazykmi tvoria viac ako 7 % svetovej populácie. Historické dedičstvo Európy je zobrazené v predhistorických jaskynných kresbách, gréckych a rímskych historických pamiatkach, vo vikinskej a maurskej architektúre, v stredovekých pevnostiach, renesančných palácoch a barokových kostoloch. Moderná Európa láka cestovateľov aj svojimi pulzujúcimi mestami, pestrými kultúrnymi slávnosťami, zimnými a letnými športmi a rozmanitou gastronómiou.Šesť krajín EÚ bolo v roku 2004 zaradených medzi 10 najnavštevovanejších turistických destinácií na svete a cestovný ruch je naďalej veľmi významným zdrojom príjmov a pracovných miest. Pre cestovateľa v EÚ sa život výrazne zjednodušil odstránením väčšiny formalít súvisiacich s cestovnými dokladmi a batožinou. Dvanásť krajín EÚ má spoločnú menu, euro, ktorá uľahčuje porovnávanie cien a odstraňuje náklady a nevýhody spojené s výmenou peňazí. Vytvorenie spoločného trhu pre viac ako 460 miliónov ľudí prináša väčší výber a nižšie ceny.

Sujets

Informations

Publié par
Nombre de lectures 38
Langue Slovak
Poids de l'ouvrage 2 Mo

Extrait

Európsk
a
únia
2006
Cestovanie v Európe v roku 2006 Európska únia sa rozprestiera na kontinente Európa od polárneho kruhu až po Stredozemné more a od západného pobrežia Írska až po východné hranice Cypru. Je to bohatá tapiséria krajinných útvarov od skalnatých pobreží po pieskové pláže, od úrodných pastvín po suché planiny, od jazier a lesov po polárne tundry.
Obyvatelia Európy so svojimi rôznorodými tradíciami, kultúrami a jazykmi tvoria viac ako 7 % svetovej populácie. Historické dedičstvo Európy je zobrazené v predhistorických jaskynných kresbách, gréckych a rímskych historických pamiatkach, vo vikinskej a maurskej architektúre, v stredovekých pevnostiach, renesančných palácoch a barokových kostoloch. Moderná Európa láka cestovateľov aj svojimi pulzujúcimi mestami, pestrými kultúrnymi slávnosťami, zimnými a letnými športmi a rozmanitou gastronómiou.
Šesť krajín EÚ bolo v roku 2004 zaradených medzi 10 najnavštevovanejších turistických destinácií na svete a cestovný ruch je naďalej veľmi významným zdrojom príjmov a pracovných miest. Pre cestovateľa v EÚ sa život výrazne zjednodušil odstránením väčšiny formalít súvisiacich s cestovnými dokladmi a batožinou. Dvanásť krajín EÚ má spoločnú menu, euro, ktorá uľahčuje porovnávanie cien a odstraňuje náklady a nevýhody spojené s výmenou peňazí. Vytvorenie spoločného trhu pre viac ako 460 miliónov ľudí prináša väčší výber a nižšie ceny. V skutočnosti považuje väčšina Európanov cestovanie v EÚ za rovnako jednoduché ako cestovanie v domovskej krajine.
Doklady, ktoré budete potrebovať Občania EÚ Cestovný pas alebo občiansky preukaz Kontroly na štátnych hraniciach sa už nerobia medzi viac ako polovicou krajín EÚ. Je to vďaka tzv. Schengenskej dohode, ktorá je súčasťou právnych predpisov EÚ. Na základe schengenských pravidiel sa odstránili všetky kontroly na vnútorných hraniciach, uplatňujú sa však účinné kontroly na vonkajších hraniciach EÚ a zaviedla sa spoločná vízová politika. Plnoprávnymi členmi Schengenskej dohody sú Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko (ale nie Írsko a Spojené kráľovstvo), ďalej Island a Nórsko (ktoré nie sú členmi EÚ). Desať krajín, ktoré pristúpili k EÚ v roku 2004, ešte nie sú plnoprávnymi členmi Schengenskej dohody. Pri ceste do týchto krajín a do Írska a Spojeného kráľovstva budete preto potrebovať platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pri vstupe do EÚ alebo odchode z EÚ budete na vonkajších hraniciach potrebovať platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Aby ste mohli vstúpiť do krajiny svojej destinácie, budete samozrejme pri odchode z EÚ potrebovať cestovný pas. Pri cestovaní v EÚ je najlepšie mať cestovný pas alebo občiansky preukaz, pretože vás môžu požiadať, aby ste preukázali svoju totožnosť. Ak to vyžaduje verejný poriadok alebo vnútroštátna bezpečnosť, môžu sa na vnútorných hraniciach zaviesť dočasné kontroly. Uistite sa, či deti, ktoré s vami cestujú, majú buď svoj vlastný cestovný pas, alebo občiansky preukaz, alebo sú zapísané vo vašom doklade. Dohody s Islandom, Lichtenštajnskom, Nórskom a Švajčiarskom zabezpečujú, že pre občanov týchto štátov platia rovnaké pravidlá ako pre občanov EÚ a že môžu cestovať v EÚ iba s občianskym preukazom alebo cestovným pasom.
Víza Na cestovanie v EÚ nepotrebujete víza. Cestujúci, ktorí nie sú občanmi EÚ Cestovný pas Budete potrebovať platný cestovný pas. Víza Občania 33 krajín, ktorí chcú navštíviť EÚ na obdobie troch mesiacov alebo menej, nepotrebujú víza. Medzi tieto krajiny patria tri kandidátske krajiny — Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko (ale nie Turecko) — ako aj Austrália, Japonsko, Kanada, Nový Zéland a Spojené štáty americké. Zoznam krajín, ktorých občania musia mať víza, aby mohli vycestovať do Spojeného kráľovstva alebo Írska, sa trochu líši od iných krajín EÚ. Ak máte určité pochybnosti, informujte sa na najbližšom konzuláte ktorejkoľvek krajiny EÚ. Ak vaše víza vydala krajina, ktorá plne uplatňuje schengenské pravidlá, tieto víza vám automaticky umožňujú cestovať aj do ostatných krajín Schengenskej dohody. Okrem toho, ak máte platné povolenie k pobytu vydané v jednej z krajín Schengenskej dohody, toto povolenie je rovnocenné vízam. Aby ste mohli navštíviť Írsko, Spojené kráľovstvo a nové členské štáty, budete možno potrebovať vnútroštátne víza.
Peniaze Euro Euro je zákonným platidlom pre viac ako 300 miliónov ľudí v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Grécku, Holandsku, Írsku, Luxembursku, Nemecku, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku a Taliansku. Symbolom eura je €. Euro sa používa aj v Andorre, Monaku, San Maríne a vo Vatikáne, na západnom Balkáne v Kosove a Čiernej Hore, ako aj na Azorách, Kanárskych ostrovoch, vo Francúzskej Guyane, na ostrovoch Guadeloupe, Madeira, Martinique, Mayotte, Réunion a Saint Pierre a Miquelon, ktoré sú súčasťou krajín EÚ, ktoré používajú euro. Bankovky eura sú rovnaké vo všetkých krajinách, ale každá krajina vydáva svoje vlastné mince s jednou spoločnou stranou a jednou stranou zobrazujúcou charakteristický národný symbol. Monako, San Maríno a Vatikán majú tiež svoje vlastné euro mince. Všetky bankovky a mince sa môžu používať všade v eurozóne. Dánsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo v súčasnosti nepoužívajú spoločnú menu. Desať členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, sa zaviazalo prijať euro, ale žiaden z týchto štátov nebude pripravený tak urobiť skôr ako v roku 2007.
Výmenné kurzy Kurzy sa menia, ale v januári 2006 sa za jedno euro dalo približne kúpiť:  CY Cyperská libra  CZ Česká koruna  DK Dánska koruna  EST Estónska koruna  GB Britská libra šterling  H Maďarský forint  LT Litovský litas  LV Lotyšský lats  M Maltská líra  PL Poľský zlotý  S Švédska koruna  SK Slovenská koruna SLO Slovinský tolar  J Japonský jen  CN Čínsky juan USA Americký dolár
0,57 29 7,46 16 0,69 253 3,45 0,70 0,43 3,86 9,41 38 240 139  9,54 1,18
Mnohé hotely, obchody a reštaurácie, predovšetkým v turistických oblastiach, v európskych krajinách mimo eurozóny akceptujú platbu v eurách, ako aj v domácej mene, hoci k tomu nie sú právne zaviazané. Poštové známky Poštové známky sa môžu používať iba v krajinách, v ktorých ste ich kúpili, dokonca aj vtedy, ak sú označené cenou v eurách.
krajiny EÚ, ktoré používajú euro krajiny EÚ, ktoré nepoužívajú euro
Cezhraničné platby Vďaka pravidlám EÚ zaplatíte za vyberanie eur z bankomatov, realizovanie platby platobnou kartou alebo bankovým prevodom v eurách (do výšky 50 000 eur) rovnaký poplatok na celom území EÚ, aký by ste zaplatili vo vašej vlastnej krajine. Tieto pravidlá sa takisto uplatňujú pri transakciách na účtoch vedených v eurách v krajinách mimo eurozóny a pri platbách vo švédskych korunách.
Nakupovanie V EÚ Pri cestovaní medzi krajinami EÚ neexistujú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o druh tovaru, ktorý si môžete kúpiť a vziať so sebou, ak je určený na osobnú spotrebu, a nie na ďalší predaj. Dane (DPH a spotrebná daň) sú zahrnuté v cene, ktorú platíte a v ďalšej krajine EÚ sa už neplatí žiadna ďalšia daň. Tabak a alkohol Každá krajina môže stanoviť orientačné úrovne, aby určila, či sú tabak a alkohol určené na osobnú spotrebu. Inými slovami, ak máte pri sebe väčšie množstvo týchto tovarov, môžu vás požiadať, aby ste dokázali, že sú určené na osobnú spotrebu a preukázali ich nákup. Orientačné úrovne nesmú byť nižšie ako: 800 cigariet 400 krátkych cigár 200 cigár 1 kg tabaku 10 litrov liehovín 20 litrov alkoholizovaného vína (ako portské alebo sherry) 90 litrov vína (z toho maximálne 60 litrov šumivého vína) 110 litrov piva. Niektoré krajiny (Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko (iba pokiaľ ide o Slovinsko), Spojené kráľovstvo a Švédsko) si na obmedzené obdobie zachovávajú limity na cigarety a v niektorých prípadoch na určité tabakové výrobky privezené späť z ôsmich krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 (Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Slovinsko). Príchod z krajín mimo EÚ Ak prichádzate do EÚ z krajiny mimo EÚ, môžete si doniesť tovar na osobnú spotrebu oslobodený od DPH a spotrebných daní v medziach limitov stanovených ďalej v texte. To isté platí, ak prichádzate z Kanárskych ostrovov, Normanských ostrovov, Gibraltáru alebo iných území, na ktorých neplatia pravidlá EÚ týkajúce sa DPH a spotrebnej dane. Tabakové výrobky 200 cigariet alebo 100 krátkych cigár alebo 50 cigár alebo 250 gramov tabaku Alkoholické nápoje 1 liter liehovín s objemovým percentom alkoholu nad 22 % alebo 2 litre alkoholizovaného vína alebo šumivého vína 2 litre obyčajného vína Parfum 50 gramov Toaletná voda 250 ml Iný tovar Do hodnoty 175 eur. V prípade cestujúcich mladších ako 15 rokov je však limit pri vstupe do všetkých krajín EÚ 90 eur, okrem Dánska, Estónska, Holandska, Maďarska, Litvy, Nemecka a Spojeného kráľovstva. V rámci limitu 175 eur povoľuje Fínsko maximálne 16 litrov piva na osobu.
Systém vývozných náhrad Návštevníci, ktorí prichádzajú z krajín mimo EÚ, majú právo na vrátenie DPH za tovar, ktorý nakúpili počas svojho pobytu v EÚ, ak tento tovar ukážu colníkom pri odchode z EÚ do troch mesiacov od jeho nákupu spoločne s tlačivami o vrátení DPH. Tieto tlačivá dostane za normálnych okolností u predávajúceho, keďže je však tento systém dobrovoľný, nie všetci predávajúci sa na ňom zúčastňujú. Niektoré krajiny stanovujú minimálnu hodnotu nákupov, na ktoré sa môže uplatniť nárok o vrátenie DPH. Ochrana spotrebiteľov Ako spotrebitelia ste chránení základnými zákonmi bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzate • Môžete si byť istí uplatňovaním najvyšších noriem, pokiaľ ide o bezpečnosť potravín, pretože boli prijaté prísne právne predpisy o výrobe, spracovaní, používaní farbív a prísad a o predaji potravín. • Zákony EÚ o označovaní potravín vám umožňujú, aby ste si overili, čo kupujete. Musia sa uvádzať úplné informácie o zložkách potravín, vrátane geneticky modifikovaných zložiek, farbív, konzervačných látok, sladidiel a iných chemických prísad. Takisto existujú pravidlá o tom, aké výrobky možno nazývať „organickými“. Supermarkety musia uvádzať jednotkovú cenu výrobkov – cenu za kilo alebo za liter – aby zákazník mohol ľahšie porovnávať ceny. • Na kozmetických výrobkoch, ako sú ochranné prípravky určené na opaľovanie, sa musí uvádzať, ako dlho po otvorení sa môžu používať. Hľadajte symbol otvorenej nádoby. • Zavádzajúca reklama je zakázaná a právo EÚ ponúka ochranu v súvislosti s organizovaným cestovaním a zájazdmi a v súvislosti so striedavým užívaním nehnuteľností, ako aj ochranu pred nečestnými zmluvnými podmienkami alebo obchodnými praktikami. Rada spotrebiteľom Európske spotrebiteľské centrá poskytujú praktické informácie o právach spotrebiteľov, ako aj rady a pomoc v prípade sťažností alebo riešenia sporov. Tieto centrá sa nachádzajú vo všetkých 25 krajinách EÚ a na Islande a v Nórsku. Zoznam centier nájdete na internetovej adrese europa.eu.int/ _ _ _ s.p comm/consumers/redress/ecc network/ecc network center df Hľadajte kvetinu Hľadajte kvetinu, ekologickú značku EÚ, na každodenných spotrebiteľských varoch od pracích práškov až po textil, ktorá vám pomôže nájsť ekologické výrobky. Zoznam výrobkov s ekologickou značkou nájdete na stránke www.eco-label.com . Kvetina vám pomôže nájsť otel, penzión alebo ubytovňu, ktoré sa správajú šetrne k životnému rostrediu, a tento program ekoznačenia bol v súčasnosti rozšírený kempy. Kvetina vám povie, či ide o ubytovanie so zníženou rebou energie a vody, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energie, a oli prijaté opatrenia na zníženie odpadu.
Cestná doprava Vodičský preukaz Platný vodičský preukaz vydaný v krajine EÚ je platný v celej EÚ. V niektorých krajinách musíte mať pri sebe okrem platného vodičského preukazu aj doklad o registrácii vášho vozidla. Nezabudnite, že vo väčšine krajín je najnižšou vekovou hranicou pre riadenie vozidla 18 rokov. Minimálna veková hranica pre zapožičanie vozidla nie je v EÚ presne stanovená a obvykle sa pohybuje medzi 20 a 23 rokmi. Môže byť stanovená aj maximálna veková hranica, ktorá sa pohybuje medzi 65 a 75 rokmi. Poistenie motorových vozidiel Nech cestujete kamkoľvek v EÚ, poistenie vášho vozidla automaticky zahŕňa minimálne poistné krytie (zodpovednosť voči tretím stranám), ktoré predpisuje zákon. Toto poistenie platí aj na Islande, v Nórsku a vo Švajčiarsku. Ak máte doma uzatvorené združené poistenie, presvedčte sa, či sa poistné krytie vzťahuje aj na cestovanie do iných krajín. Možno budete uvažovať o poistení pri poruche auta. Pri cestovaní v EÚ sa nevyžaduje zelená karta, ale slúži ako medzinárodne uznávaný dôkaz o poistení a uľahčuje vymáhanie odškodnenia v prípade dopravnej nehody. Ak si so sebou nevezmete zelenú kartu, mali by ste mať so sebou potvrdenie o poistení. Váš poisťovateľ vám môže poskytnúť európsky formulár vyhlásenia o nehode, ide o predpísaný doklad, ktorý zjednodušuje vyplnenie údajov priamo na mieste, ak sa stanete účastníkom nehody v inej krajine. Pravidlá EÚ urýchľujú kompenzáciu pre obete dopravnej nehody, ktorá sa stala mimo ich vlastnej krajiny. Tento systém sa využíva nielen v prípade nehôd, ktoré sa stanú v EÚ, ale tiež nehôd medzi dvoma účastníkmi dopravnej nehody z EÚ v krajine, ktorá nie je členom EÚ, ale ktorá je zapojená do systému zelených kariet. V roku 2005 boli schválené ďalšie kroky, ktoré uľahčia vodičom získať poistenie a uplatniť svoj nárok a zlepšia ochranu obetí dopravnej nehody stanovením vyšších minimálnych súm pre prípad zranenia osôb a materiálnej škody. Bezpečná jazda Vo všetkých krajinách EÚ sa povinne musia používať bezpečnostné pásy na predných aj zadných sedadlách auta, ako aj v autokaroch. Ak sú v aute deti, musia sa použiť detské sedadlá. Pamätajte na to, že na Cypre, v Írsku, na Malte a v Spojenom kráľovstve sa jazdí vľavo a že v niektorých krajinách, ako sú Belgicko, Francúzsko, Holandsko a Portugalsko, sa obvykle dáva prednosť vozidlám prichádzajúcim sprava. Maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je vo všeobecnosti 110, 120 alebo 130 km/h a obmedzenie rýchlosti v zastavaných oblastiach predstavuje 50 alebo 60 km/h. Všímajte si dopravné značky, aby ste sa ubezpečili o presných obmedzeniach a osobitných podmienkach, ktoré sa uplatňujú. Používanie mobilného telefónu počas jazdy podstatne zvyšuje riziko nehody so smrteľnými následkami a je preto vo všetkých krajinách EÚ priamo alebo nepriamo zakázané. V niektorých krajinách sa toleruje používanie tzv. hands-free sady, ktorá umožňuje mať pri telefonovaní voľné ruky. Hoci je vo väčšine krajín EÚ povolená maximálna hranica alkoholu v krvi 0,5 mg/ml, v iných krajinách sa pohybuje medzi 0,2 mg/ml a 0,8 mg/ml (0,9 mg/ml na Cypre) a v niektorých krajinách nie je počas jazdy povolený žiaden alkohol v krvi. Európska komisia odporučila všetkým krajinám, aby prijali štandardne povolenú hranicu maximálne 0,5 mg/ml.
Letecká doprava Vznik jednotného európskeho trhu v leteckej doprave znamenal nižšie cestovné a väčší výber dopravcov a služieb pre cestujúcich. V snahe zabezpečiť korektné zaobchádzanie s cestujúcimi v leteckej doprave im Európska únia priznala súbor práv.
Práva cestujúcich v leteckej doprave Ako pasažier cestujúci lietadlom máte určité práva na informácie o letoch a rezerváciách, o meškaní a zrušení letov, rezerváciách väčšieho počtu leteniek než je počet miest, ktoré sú k dispozícii, o odškodnení v prípade nehody alebo problémov s organizovanými zájazdmi. Tieto práva sa uplatňujú pri pravidelných a chartrových letoch doma i v zahraničí z letiska EÚ alebo na letisko EÚ z krajiny mimo EÚ, keď ich prevádzkujú letecké spoločnosti EÚ. Ak chcete podať sťažnosť, obráťte sa na leteckú spoločnosť alebo organizátora zájazdu. Ak nedokážu splniť svoje záväzky, obráťte sa so sťažnosťou na príslušný štátny dozorný orgán. Volajte EUROPE DIRECT na bezplatnom telefónnom čísle 00 800 6 7 8 9 10 11, aby ste získali údaje o príslušnom orgáne.
Bezpečnosť V snahe vyhnúť sa omeškaniu a nepríjemnostiam v prípade, že vám bezpečnostná služba letiska niečo zabaví, overte si, či nemáte so sebou v lietadle alebo v batožine nejaké zakázané predmety. Existuje zoznam predmetov schválený EÚ, ktoré nie sú povolené na palube lietadiel používaných na prevádzkovanie liniek z EÚ, a zoznam predmetov, ktoré sa nesmú nachádzať v batožine. Tieto zoznamy nájdete v oblasti registrácie pred odletom (check-in). Železničná doprava EÚ má železničnú sieť dlhú 195 000 km s medzinárodnými službami osobnej dopravy, ktoré sa prevádzkujú zo všetkých krajín. V niektorých krajinách existujú vysokorýchlostné trate pre vlaky, ktoré dosahujú rýchlosť 300 km/h. Veľkú finančnú podporu dostávajú transeurópske projekty, ako sú železničné spojenia z Lyonu na poľské hranice s Ukrajinou, z Berlína do Palerma, z Paríža do Bratislavy a z Varšavy do Helsiniek.
Ako zostať zdravý Prístup k zdravotnej starostlivosti Ak ste občanom EÚ a náhle ochoriete alebo utrpíte úraz počas dočasnej návštevy akejkoľvek krajiny EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska, máte právo na bezplatné zdravotné ošetrenie alebo ošetrenie za znížený poplatok. Do tohto programu je v súčasnosti zahrnuté iba zdravotné ošetrenie financované z verejných zdrojov a každá krajina má svoje vlastné pravidlá poskytovania lekárskeho ošetrenia z verejných zdrojov. V niektorých krajinách je liečba bezplatná, v niektorých musíte uhrádzať časť výdavkov, v iných hradíte plnú sumu a potom si uplatníte nárok na refundáciu. Preto si uschovajte všetky účty, predpisy a recepty. Bola zavedená európska karta zdravotného poistenia s cieľom zjednodušiť prístup k zdravotnej starostlivosti v EÚ a urýchliť refundáciu nákladov. Nahradila formulár E111. Viac ako 50 miliónov občanov EÚ je už držiteľom tejto karty. Niektoré krajiny začleňujú prvky európskej karty do svojich vnútroštátnych kariet a iné vydávajú osobitné karty. Zaobstarajte si kartu vo vašej miestnej sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Lieky Ak prevážate predpísané lieky, vezmite si predpis so sebou. Neprekračujte množstvá, ktoré potrebujete počas cesty na osobnú potrebu, pretože veľké množstvá liekov môžu vyvolať podozrenie. Cestovné poistenie Keďže všetky náklady na lekárske ošetrenie uhrádza v plnej výške len niekoľko krajín EÚ, odporúča sa uzatvoriť cestovné poistenie. Ochorenie alebo úraz v zahraničí môže znamenať mimoriadne náklady na cestovné, ubytovanie a návrat do vlasti, ktoré by ste mali mať poistené. Očkovanie Pri cestovaní v EÚ vo všeobecnosti neexistujú žiadne požiadavky na očkovanie. V prípade určitých zámorských teritórií EÚ však existujú isté požiadavky alebo odporúčania. Ešte pred odchodom sa poraďte so svojím lekárom.
Voda na kúpanie V celej EÚ sú stanovené prísne normy pre vodu na kúpanie. Kvalita vody na kúpanie sa pravidelne kontroluje a výročná správa Komisie ukazuje, že kvalita vody na kúpanie sa neustále zlepšuje. Ak uvidíte na pláži alebo pobreží modrú zástavu, môžete si byť istí, že tu boli splnené osobitné normy, pokiaľ ide o kvalitu vody, bezpečnosť, služby a enviromentálny manažment. Modrou zástavou bolo ocenených viac ako 3 000 miest v 33 krajinách vrátane 26 európskych krajín. Tento dobrovoľný systém realizuje Nadácia enviromentálneho vzdelávania. Ako si vybrať čas na cestovanie Počasie Počasie v Európe je všeobecne mierne. Táto tabuľka udáva priemerné minimálne teploty v januári a priemerné maximálne teploty v júli v hlavných mestách krajín EÚ.  Priemer min. Priemer max.  Január Júl  ºC ºC  A Viedeň – 4 25  B Brusel – 1 23  CY Nikózia 5 37  CZ Praha – 5 23  D Berlín – 3 24  DK Kodaň – 2 22  E Madrid 2 31  EST Tallinn – 10 20  F Paríž 1 25  FIN Helsinky – 9 22  GB Londýn 2 22  GR Atény 6 33  H Budapešť – 4 28  I Rím 5 30  IRL Dublin 1 20  L Luxemburg – 1 23  LT Vilnius – 11 23  LV Riga – 10 22  M Valletta 10 29  NL Amsterdam – 1 22  P Lisabon 8 27  PL Varšava – 6 24  S Štokholm – 5 22  SK Bratislava – 3 26  SLO Ľubľana – 4 27 Podrobnejšie informácie o počasí získate z predpovedí počasia v tlači alebo sa spojte s vnútroštátnymi cestovnými kanceláriami.
  • Univers Univers
  • Ebooks Ebooks
  • Livres audio Livres audio
  • Presse Presse
  • Podcasts Podcasts
  • BD BD
  • Documents Documents